Atrakcje

Szczawnica położona jest w pięknej dolinie Grajcarka prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Dolina ta rozdziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego. To górskie uzdrowisko leży na wysokości ok. 500 m npm. Wyjątkowe położenie doliny powoduje, że panuje tutaj łagodny, a zarazem wyjątkowy mikroklimat. Decydujący wpływ na to mają między innymi porastające zbocza dolin lasy, duże nasłonecznienie, mała ilość opadów i czyste niezanieczyszczony niczym powietrze.Oprócz wspaniałego mikroklimatu, Szczawnica położona jest w malowniczym krajobrazie, który miasto zawdzięcza bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca. Od północy miasto otacza masyw pasma Radziejowej (984 m) zaś od południa Małe Pieniny ze szczytami: Rabsztyn (847m) i Wysoka (1052m) oraz dalej u ujścia doliny Pieninami z Sokolicą (747m) i Trzema Koronami (982m). Wszystko to sprawia, że Szczawnica zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.

Spływ Dunajcem – na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą – jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem.
Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne – Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.
Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.

bama

Wyciągi narciarskie
1. Wyciąg narciarski „Bukowinki” w Jaworkach – dwa wyciągi narciarskie, talerzykowe jeden o długości 520 m, różnica wzniesień 102m, drugi o długości 250 m, różnica wzniesień 40 m – dwie oświetlone trasy zjazdowe.2. Wyciąg narciarski „Pod Durbaszką” w Jaworkach, orczykowy o długości 550 m. – różnica wzniesień 112 m. obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami.3. Kolej linowa – krzesełkowa na Palenicę o długości 783 m., różnica wzniesień 260m.
– stok Palenica I – sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m, homologowany
przez władze FIS i PZN.
– stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m – trasa biegnąca ze szczytu
Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica I.
– stok Szafranówka – dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień
75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona,4. Halfpipe – rynna śnieżna do snowboardu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na południowym stoku Palenicy.

Wody mineralne
Dzięki swoim warunkom geologicznym uzdrowisko posiada wyjątkowe wody mineralne. Do najbardziej znanych zaliczyć można:”Stefan” – zalecany w schorzeniach dróg oddechowych, nie zalecany przy nadkwasocie żołądka,
„Magdalena” – zalecana w schorzeniach dróg żółciowych i przy zaparciach,
„Jan” – zalecany w schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka,
„Szymon” – zalecany przy niedokrwistości u rekonwalescentów,
„Wanda” – polecana przy podagrze i przy alergiach,
„Helena” – polecana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy.

Ważniejsze trasy wycieczkowe
– Palenica – 50 min.
– Jarmuta – 1 godz. 30 min.
– Wąwóz Homole – 1 godz. 50 min. (z dojazdem)
– Bryjarka – 1 godz.
– Bereśnik – 1 godz. 15 min.
– Dzwonkówka – 2 godz. 30 min.
– Prehyba – 4 godz.
– Czerwony Klasztor – 2 godz. 30 min. (potrzebny jest paszport)
– Sokolica – Trzy Korony – Wąwóz Szopczański – 5 godz.
– Spływ Przełomem Dunajca czynny od 1 maja do 31 października
– 6 tras rowerowych łącznie około 100 km. długościoraz w stadninie koni Rajd w Jaworkach:
– przejażdżki konne.
– wyjazdy w teren, rajdy,
– przejażdżki bryczkami, saniami,
– hipoterapia.

Obiekty sportowe
1. Kort tenisowy – ul. Główna / w pobliżu dworca PKS/,
2. Kort tenisowy – ul. Szlachtowska 75 b (Ośrodek Szkoleniowo – Wypoczynkowy „Pod Jarmutą”),
3. Przystań kajakowa na Dunajcu,
4. Ścieżka zdrowia w lasku modrzewiowym, ul. Park Górny, 1 km,
5. Plac zabaw dla dzieci do jazdy na deskorolkach i łyżworolkach „Skatepark”,
6. Basen kryty – Sanatorium „Budowlani” 8×18 m,
7. Boisko do koszykówki, dolna stacja kolei linowej na Palenicę,
8. Boisko do piłki ręcznej, plażowej – ul. Główna /w pobliżu dworca PKS/,
9. 6 oznakowanych szlaków turystycznych – pieszych,
10. 5 oznakowanych tras rowerowych,
11. 11 oznakowanych tras konnych.

Przejścia graniczne
Przejście graniczne – turystyczne Szczawnica – Leśnica (Słowacja). Uruchomione zostało w październiku 1996r. Udostępnione dla turystów pieszych, rowerzystów, narciarzy oraz wózków inwalidzkich napędzanych paliwem ekologicznym. Usytuowane w rejonie zakończenia Spływu Dunajcem. Stwarza możliwość podziwiania Słowackich Pienin oraz Przełomu Dunajca z Drogi Pienińskiej prowadzącej do Czerwonego Klasztoru.W sierpniu 1999 roku otwarto nowe punkty gdzie można przekraczać granicę:
– Jaworki – Litmanowa /nr słupka granicznego II/71/,
– Jaworki – Stráňany /nr słupka granicznego II/76/,
– Szlachtowa – Velký Lipnik /nr słupka granicznego II/83/.